Τετάρτη 4 Νοεμβρίου 2009

Ολυμπιακός-Λιέτουβος 97-73

Με μια πολύ καλή εμφάνιση ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στη νίκη στο Σ.Ε.Φ. στο παιχνίδι με τη Λιέτουβους.Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν σοβαροί στο παρκέ,επιβάλλοντας  το ρυθμό τους παίρνοντας τη δεύτερη του νίκη στη φάση των ομίλων.Παρουσία 4500 φιλάθλων ο Παναγιώτης Γιαννάκης επέλεξε για την αρχική πεντάδα τους Μπέβερλι,Χαλπερίν,Τσίλντρες,Κλέιζα και Σχορτσιανίτη....

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο για τα πρώτα 7 λεπτά που οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.Με τον Ολυμπιακό να περνάει τη μπάλα μέσα στη ρακέτα στο Σοφοκλή.Με το σκορ να είναι 10-9 στο 6 ο Ολυμπιακός πήρε από τους πρώτους δέκα πόντους 6 από τον Τσίλντρες.Με το που πέρασε ο Παπαλουκάς στη θέση του Μπέβερλι η ομάδα ανέβηκε αισθητά.Με το Κλέιζα να βάζει 5 συνεχόμενους πόντους πέρασε μπροστά 17-12.Η είσοδο του Τεόντοσιτς χειροκροτήθηκε από το κοινό που έκανε πολυ καλό δίδυμο με το Παπαλουκά.Αν και ο Μίλος έπαιξε με ίωση κατάφερε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να ευστοχήσει σε buzzer με το τρίποντο του σε νεκρό χρόνο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε την είσοδο του Ουέιφερ στο 12 ο οποίος αρχικά πήρε ρόλο τριαριού στον αγώνα.Με τους Τεόντοσιτς και Κλέιζα να σκοράρουν στο 12 το σκορ έφτασε στο 34-17 με τον Τσίλντρες να χει σκοράρει 12 πόντους.Στο 17 η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους με το 45-25.Με το Κλέιζα να φτάνει τους 17 πόντους ολοκληρώθηκε το ημίχρονο με διαφορά στους 19 με το 52-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Λιέτουβους κατάφερε να μειώσει στους 16 πόντους στο 52-36 μετά από νεκρό διάστημα των ερυθρόλευκων.Μετά το τάιμ αουτ που κάλεσε ο Γιαννάκης ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερι 13-2 με το σκορ να φτάνει στο 69-46.Με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 75-50.

Ο αγώνας ουσιαστικά είχε τελειώσει αφού η Λιέτουβος δεν μπορούσε να αντισταθεί την ώρα που ο Ολυμπιακός συνέχιζε να προσφέρει θέαμα. Στο 34' με ένα εντυπωσιακό "alley-hoop" του Θοδωρή Παπαλουκά στον Τζος Τσίλντρες που κάρφωσε έφερε τη διαφορά στους 30 (86-56). Στη συνέχεια το ενδιαφέρον είχε επικεντρώθηκε στον Ουέιφερ που αποθεωνόταν σε κάθε του προσπάθεια και η... κατοστάρα που ζητούσε ο κόσμος αν και δεν ήρθε στο λίγο χρόνο που απέμενε.

Με 18 πόντους ο Τσίλντρες μοιράζετε το βραβείο του καλύτερου παίκτη με τον Κλέιζα που είχε 20 πόντους συνεχίζοντας σταθερά τις καλές εμφανίσεις.Ο Τεόντοσιτς αν και άρρωστος έβαλε 12 πόντους,ενώ ο Παπαλουκάς οργάνωσε υποδειγματικά το παιχνίδι.Μεγάλος ο χρόνος συμμετοχής που πήρε ο Μπέβερλι για άλλο ένα παιχνίδι.Προσαρμόζεται ο Ουέιφερ με τη πάροδο του χρόνου στις ανάγκες της ομάδας αν και πάλι δεν μπήκε στον αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο.Αρκετά καλά και τα δείγματα που έδωσε ο Παπανικολάου που έδωσε δυο ωραίες ασσίστ στο Βασιλόπουλο.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 52-31, 69-46, 97-73
Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 7(4κλ, 4ασ), Τσίλντρες 18(1), Βούισιτς 6(5ρ), Χαλπερίν 3(1), Κλέιζα 20(4/6τρ), Βασιλόπουλος 9, Παπανικολάου 1, Μπέβερλι 6(5ρ), Τεόντοσιτς 12(2), Σχορτσανίτης 6, Ουέιφερ 9(1)
Λιέτουβος: Πόποβιτς 9(1τρ, 7λ), Μπραμπάουσκας 12(4/5τρ), Μπορόβνιακ 6, Μπιέλιτσα 16, Γκετσεβίτσιους 7(1/6τρ), Ζαβάτσκας 4, Γιομάντας 15, Σίνιτσα, Μπέινς 4, Ντέινις