Δευτέρα 2 Νοεμβρίου 2009

Ολυμπιακός - Μαρούσι 86-77

Μετά την ήττα από τη Μάλαγα ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιστρέωψει στις νίκεςστον αγώνα που έγινε στο Σ.Ε.Φ. με το Μαρούσι για το ελληνικό πρωτάθλημα.Σε έναν αγώνα που διεξήχθει κεκλυσμένων των θυρών ο Ολυμπιακός ευτύχησε να έχει σε πολύ καλλή μέρα τους Σχορτσιανίτη και Κλέιζα.Στη πρώτη επίσημη εμφάνιση φέτος του Σόφο κατάφερε να αποτελέσει σημείο αναφοράς με τους 16 του πόντους και τη συνεισφορά του στον αγώνα.Ο Κλέιζα πρόσθεσε ακόμα μία καλή εμφάνιση με τους ερυθρόλευκους σημειώνοντας 27 πόντους με 3/5 τρίποντα.Από το Μαρούσι 23 πόντους από το Χόμαν που ήταν στους πρωταγωνιστές της προσπάθειας της ομάδας του....

Με το Σχορτσιανίτη στην αρχική πεντάδα και με εμφανή τη διάθεση του Ολυμπιακού να περάσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο.Ο Τεόντοσιτς οργάνωσε το παιχνίδι και οι Σόφο,Κλέιζα και Τσίλι τελέιωναν τις φάσεις με τη διαφορά στο 7 λεπτό να είναι στο 17-6 και στο τέλος της πρώτης περιόδου 25-15.Στο δέυτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και τους 13 πόντους με τη συμμετοχή και του Βον Ουέιφερ που προσπαθεί να προσαρμοστεί στα ευρωπαϊκά δεδομένα.Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40 -35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο χάρη σε ένα σερί 8-0 και κύριο συντελεστή το Τζος Τσίλντρες έφτασε στο 48-37 μεγαλώνοντας τη διαφορά του +5 του ημιχρόνου.Στη συνέχεια το ματς ισορρόπησε
με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 66-58.Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Μαρούσι ισοφάρισε τον αγώνα σε 66-66 και 68-68.Χάρη όμως σε ένα σερί 10-0 από αναπάντητους πόντους του Λίνας Κλέιζα οι ερυθρόλευκοι ξαναπήραν κεφάλι με 78-68.Διατηρώντας έτσι αυτή τη διαφορά ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με το τελικό σκορ να είναι 86-77

Ολυμπιακός (Π. Γιαννάκης):
Παπαλουκάς 6, Παπανικολάου, Τσίλντρες 15 (6/8 2π, 7ρ, 3 κλ), Βούιτσιτς 5, Γουέιφερ 4, Μπέβερλι 2, Τεοντόσιτς 4 (5ασ), Κλέιζα 27 ( 3/5 3π, 7ρ), Βασιλόπουλος 7 (1), Γλυνιαδάκης, Σχορτσιανίτης 16 (7/9 2π, 6ρ).

Μαρούσι (Γ. Μπαρτζώκας): Μιλόσεβιτς 8, Κις 11 (2), Λούκας 8, Μπατής 2, Χόμαν 23 (1), Μαυροειδής 10, Καλάθης 5, Κένταλ 10

Γιαννάκης: "Είμαστε σε καλό δρόμο"

Μετά το τέλος του ματς ο Παναγιώτης Γιαννάκης δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου: "Το παιχνίδι ήταν καλό και το Μαρούσι παίζει καλό μπάσκετ. Εμείς θέλαμε να έχουμε καθαρό μυαλό, αλλά μας έπιασε νευρικότητα και αυτό φαίνεται από τα λάθη που κάναμε. Το Μαρούσι έρχεται με μεγάλο ενθουσιασμό από τις νίκες που έκανε. Οι 86 πόντοι μας με 19 λάθη, φανερώνουν ότι έχουμε τις δυνατότητες να τρέξουμε μέσα στο γήπεδο. Από την άλλη, όμως αρκετοί από τους 77 πόντους που δεχτήκαμε, ήταν απόρροια των λαθών και των επιθετικών ριμπάουντ που πήρε το Μαρούσι. Είμαστε σε καλό σημείο και αποδίδουμε συνεχώς καλύτερο μπσκετ. Αν συνεχίσουμε έτσι, θα φθάσουμε σε υψηλό επίπεδο".

Όσο για την πίεση και την ήδη αυστηρή κριτική που δέχεται ο Ολυμπιακός, απάντησε: "Η πίεση δημιουργεί μεταπτώσεις στην απόδοση μας. Αυτές οι καταστάσεις μόνο καλό κάνουν, ώστε να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε τα νοκ-άουτ παιχνίδια αργότερα μέσα στη χρονιά. Πάντως, θεωρώ ότι μόνο κέρδος έχουμε από το σημερινό παιχνίδι με το Μαρούσι".

Όταν ρωτήθηκε για το πρόστιμο, απάντησε με ερώτηση: "Τι σημασία έχει το πρόστιμο;", ενώ συνέχισε, λέγοντας ότι η ομάδα θέλει να παίζει καλύτερα και ότι πρόκειται για ζήτημα εσωτερικό του Ολυμπιακού, το οποίο δεν παίζει ρόλο. Τέλος, αναφέρθηκε και στον Ουέιφερ, τονίζοντας ότι θα παίζει περισσότερο, όσο βελτιώνει τον τρόπο που σκέφτεται και ενεργεί μέσα στο γήπεδο, σε συνεργασία πάντα και με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του.